United Chemi-Con EKMS501VSN391MA50S
EKMS501VSN391MA50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMS501VSN391MA50S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 500V SNAP
Datasheet Download
EKMS501VSN391MA50S.pdf
Availability of EKMS501VSN391MA50S
QUANTITY
EKMS501VSN391MA50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMS501VSN391MA50S
Internal Part NumberEIS-EKMS501VSN391MA50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KMS Series
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMS
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating500V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.78A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMS501VSN391MA50S
Related LinksEKMS501VS, EKMS501VSN391MA50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMS501VSN391MA50S Details Description
Related parts for EKMS501VSN391MA50S
Connector Receptacle 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 3GHZ 32LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
INSULATION CRIMPER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf