United Chemi-Con EKMT421VSN101MP25S
EKMT421VSN101MP25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMT421VSN101MP25S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EKMT421VSN101MP25S.pdf
Availability of EKMT421VSN101MP25S
QUANTITY
EKMT421VSN101MP25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMT421VSN101MP25S
Internal Part NumberEIS-EKMT421VSN101MP25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKMT
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current890mA
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.083" (27.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMT421VSN101MP25S
Related LinksEKMT421VS, EKMT421VSN101MP25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMT421VSN101MP25S Details Description
Related parts for EKMT421VSN101MP25S
FERRULE 0.75MM 16 GRY 1 = 500PCS datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 120/240VAC DINRAIL datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
FOAM LOW DENSITY DISSIPATIVE datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 8X50GHZ 120KM datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
RJ45 JACK R/A 8POS W/TERM BLCK datasheet.pdf
SCAM5PR042F055O datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6A SC59-3 datasheet.pdf