United Chemi-Con EKMT421VSN221MA25S
EKMT421VSN221MA25S picture photo
Mfg. Part Number
EKMT421VSN221MA25S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EKMT421VSN221MA25S.pdf
Availability of EKMT421VSN221MA25S
QUANTITY
EKMT421VSN221MA25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMT421VSN221MA25S
Internal Part NumberEIS-EKMT421VSN221MA25S
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.64A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMT421VSN221MA25S
Related LinksEKMT421VS, EKMT421VSN221MA25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMT421VSN221MA25S Details Description
Related parts for EKMT421VSN221MA25S
IC REG LDO ADJ 3A DPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 200MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC datasheet.pdf
TVS DIODE 6WLP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 18A 8ULTRASO datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS PIN datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf