United Chemi-Con EKMT451VSN151MP40S
EKMT451VSN151MP40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMT451VSN151MP40S
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMT451VSN151MP40S.pdf
Availability of EKMT451VSN151MP40S
QUANTITY
EKMT451VSN151MP40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMT451VSN151MP40S
Internal Part NumberEIS-EKMT451VSN151MP40S
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMT451VSN151MP40S
Related LinksEKMT451VS, EKMT451VSN151MP40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMT451VSN151MP40S Details Description
Related parts for EKMT451VSN151MP40S
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
50MM CAMERA W/INT.LIGHT SOURCE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
TAPE FABRIC 19.1MMX4.6M datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO46-2 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf