United Chemi-Con EKMT451VSN151MQ35S
EKMT451VSN151MQ35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMT451VSN151MQ35S
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMT451VSN151MQ35S.pdf
Availability of EKMT451VSN151MQ35S
QUANTITY
EKMT451VSN151MQ35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMT451VSN151MQ35S
Internal Part NumberEIS-EKMT451VSN151MQ35S
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.31A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMT451VSN151MQ35S
Related LinksEKMT451VS, EKMT451VSN151MQ35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMT451VSN151MQ35S Details Description
Related parts for EKMT451VSN151MQ35S
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC MMIC SWITCH DPDT USB12 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 6.3V NP0 0603 datasheet.pdf
LED OSTAR HEX 4CHIP WM WHT 4000K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16A 8-SOIC datasheet.pdf
ROUND CABLE FOR ALLEN BRADLEY datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 28.5A 2.1 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 10VWM 14.1VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf