United Chemi-Con EKMT451VSN271MA30S
EKMT451VSN271MA30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMT451VSN271MA30S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMT451VSN271MA30S.pdf
Availability of EKMT451VSN271MA30S
QUANTITY
EKMT451VSN271MA30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMT451VSN271MA30S
Internal Part NumberEIS-EKMT451VSN271MA30S
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMT451VSN271MA30S
Related LinksEKMT451VS, EKMT451VSN271MA30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMT451VSN271MA30S Details Description
Related parts for EKMT451VSN271MA30S
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MONITOR VOLT MPU 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 150MW SOT523 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 8A TO220AC datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADP2442 datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf