United Chemi-Con EKMW401VSN561MA30S
EKMW401VSN561MA30S picture photo
Mfg. Part Number
EKMW401VSN561MA30S
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMW401VSN561MA30S.pdf
Availability of EKMW401VSN561MA30S
QUANTITY
EKMW401VSN561MA30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMW401VSN561MA30S
Internal Part NumberEIS-EKMW401VSN561MA30S
PackagingBulk
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMW401VSN561MA30S
Related LinksEKMW401VS, EKMW401VSN561MA30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMW401VSN561MA30S Details Description
Related parts for EKMW401VSN561MA30S
FERRITE BEAD 600 OHM 0402 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-16 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 850MA 120 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 17.5A 3.86 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf