United Chemi-Con EKMW401VSN681MA35S
EKMW401VSN681MA35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMW401VSN681MA35S
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
EKMW401VSN681MA35S.pdf
Availability of EKMW401VSN681MA35S
QUANTITY
EKMW401VSN681MA35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMW401VSN681MA35S
Internal Part NumberEIS-EKMW401VSN681MA35S
PackagingBulk
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMW401VSN681MA35S
Related LinksEKMW401VS, EKMW401VSN681MA35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMW401VSN681MA35S Details Description
Related parts for EKMW401VSN681MA35S
MODULE PWR ENT 5A MED 250V SW datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ISO 8SOIC datasheet.pdf
POLARIZING KEY IN-CONTACT DL ROW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 177VC PLAD datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.9V TSOP6 datasheet.pdf