United Chemi-Con EKMW421VSN471MR40S
EKMW421VSN471MR40S picture photo
Mfg. Part Number
EKMW421VSN471MR40S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 420V SNAP
Datasheet Download
EKMW421VSN471MR40S.pdf
Availability of EKMW421VSN471MR40S
QUANTITY
EKMW421VSN471MR40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMW421VSN471MR40S
Internal Part NumberEIS-EKMW421VSN471MR40S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.79A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.673" (42.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMW421VSN471MR40S
Related LinksEKMW421VS, EKMW421VSN471MR40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMW421VSN471MR40S Details Description
Related parts for EKMW421VSN471MR40S
CAP CER 1.5UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
LIGHT BLINKING MODULE RED datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 103MM datasheet.pdf
MOSFET P CH 20V 2.6A ES6 datasheet.pdf
GLAND PLATE datasheet.pdf
DISPLAY 570NM GRN 2DIG 0.56 TH datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 900MA 155 MOHM datasheet.pdf