United Chemi-Con EKMW451VSN391MQ50S
EKMW451VSN391MQ50S picture photo
Mfg. Part Number
EKMW451VSN391MQ50S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMW451VSN391MQ50S.pdf
Availability of EKMW451VSN391MQ50S
QUANTITY
EKMW451VSN391MQ50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMW451VSN391MQ50S
Internal Part NumberEIS-EKMW451VSN391MQ50S
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)2.067" (52.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMW451VSN391MQ50S
Related LinksEKMW451VS, EKMW451VSN391MQ50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMW451VSN391MQ50S Details Description
Related parts for EKMW451VSN391MQ50S
IC OPAMP BUFFER 165MHZ TSOT23-6 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-15V 24V 130W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HSG 3.96MM WTB POS LOCK 4POS GWC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf