United Chemi-Con EKMW451VSN471MA35S
EKMW451VSN471MA35S picture photo
Mfg. Part Number
EKMW451VSN471MA35S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
EKMW451VSN471MA35S.pdf
Availability of EKMW451VSN471MA35S
QUANTITY
EKMW451VSN471MA35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKMW451VSN471MA35S
Internal Part NumberEIS-EKMW451VSN471MA35S
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.77A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max)1.476" (37.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKMW451VSN471MA35S
Related LinksEKMW451VS, EKMW451VSN471MA35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKMW451VSN471MA35S Details Description
Related parts for EKMW451VSN471MA35S
RES SMD 102K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ENCODER ROTARY 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 11 RES 2.2K OHM 12SRT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS PIN datasheet.pdf