United Chemi-Con EKRG500ELL100MF07D
EKRG500ELL100MF07D picture photo
Mfg. Part Number
EKRG500ELL100MF07D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKRG500ELL100MF07D.pdf
Availability of EKRG500ELL100MF07D
QUANTITY
EKRG500ELL100MF07D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKRG500ELL100MF07D
Internal Part NumberEIS-EKRG500ELL100MF07D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKRG
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current44mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)