United Chemi-Con EKXG161ELL151ML20S
EKXG161ELL151ML20S picture photo
Mfg. Part Number
EKXG161ELL151ML20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
EKXG161ELL151ML20S.pdf
Availability of EKXG161ELL151ML20S
QUANTITY
EKXG161ELL151ML20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXG161ELL151ML20S
Internal Part NumberEIS-EKXG161ELL151ML20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXG
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXG161ELL151ML20S
Related LinksEKXG161EL, EKXG161ELL151ML20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXG161ELL151ML20S Details Description
Related parts for EKXG161ELL151ML20S
CONVERTER DC-DC 5V 4A HORZ SMD datasheet.pdf
IC FPGA 64 I/O 84PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.2V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
MOSFET POWER 70V 35A ISOWATT220 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 290MA 960 MOHM TH datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf