United Chemi-Con EKXG161ELL470MJ20S
EKXG161ELL470MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKXG161ELL470MJ20S
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
EKXG161ELL470MJ20S.pdf
Availability of EKXG161ELL470MJ20S
QUANTITY
EKXG161ELL470MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXG161ELL470MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKXG161ELL470MJ20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXG
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current300mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXG161ELL470MJ20S
Related LinksEKXG161EL, EKXG161ELL470MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXG161ELL470MJ20S Details Description
Related parts for EKXG161ELL470MJ20S
CONN HEADER 12POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X6S 0805 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 LVDS 24QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf