United Chemi-Con EKXG201ELL220MJ20S
EKXG201ELL220MJ20S picture photo
Mfg. Part Number
EKXG201ELL220MJ20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
EKXG201ELL220MJ20S.pdf
Availability of EKXG201ELL220MJ20S
QUANTITY
EKXG201ELL220MJ20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXG201ELL220MJ20S
Internal Part NumberEIS-EKXG201ELL220MJ20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXG
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current200mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXG201ELL220MJ20S
Related LinksEKXG201EL, EKXG201ELL220MJ20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXG201ELL220MJ20S Details Description
Related parts for EKXG201ELL220MJ20S
RES 50 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
BOOT WATERPROOF - ALT PB METRIC datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
IVS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
ANT WHIP WB VHF 1/4 30-34MHZ datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 200VAC 28VDC datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 610MA 540 MOHM datasheet.pdf
JACKET CABLE TERM datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf