United Chemi-Con EKXG251ELL820ML20S
EKXG251ELL820ML20S picture photo
Mfg. Part Number
EKXG251ELL820ML20S
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
EKXG251ELL820ML20S.pdf
Availability of EKXG251ELL820ML20S
QUANTITY
EKXG251ELL820ML20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXG251ELL820ML20S
Internal Part NumberEIS-EKXG251ELL820ML20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKXG
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current550mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXG251ELL820ML20S
Related LinksEKXG251EL, EKXG251ELL820ML20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXG251ELL820ML20S Details Description
Related parts for EKXG251ELL820ML20S
MOSFET N-CH 55V 42A DPAK datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SC70 datasheet.pdf
IC BUFFER ZD 1:18 PLL 32-LQFP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RES 182 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 28POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf