United Chemi-Con EKXG451ETD4R7MJ16S
EKXG451ETD4R7MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKXG451ETD4R7MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKXG451ETD4R7MJ16S.pdf
Availability of EKXG451ETD4R7MJ16S
QUANTITY
EKXG451ETD4R7MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXG451ETD4R7MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKXG451ETD4R7MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXG
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXG451ETD4R7MJ16S
Related LinksEKXG451ET, EKXG451ETD4R7MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXG451ETD4R7MJ16S Details Description
Related parts for EKXG451ETD4R7MJ16S
IC REG LDO 1.8V 1A DPAK datasheet.pdf
CABLE GLAND NEMA 4X PG-29 BLACK datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR DAC7811 datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 48VDC 15W 1.0A datasheet.pdf
RES SMD 137 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 3.9A 25 MOHM SMD datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 50A datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 876K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf