United Chemi-Con EKXJ161ELL271MUN3S
EKXJ161ELL271MUN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ161ELL271MUN3S
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ161ELL271MUN3S.pdf
Availability of EKXJ161ELL271MUN3S
QUANTITY
EKXJ161ELL271MUN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ161ELL271MUN3S
Internal Part NumberEIS-EKXJ161ELL271MUN3S
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingBulk
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.17A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ161ELL271MUN3S
Related LinksEKXJ161EL, EKXJ161ELL271MUN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ161ELL271MUN3S Details Description
Related parts for EKXJ161ELL271MUN3S
IC DAC 10BIT DUAL ULTRA LP 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 4SMD datasheet.pdf
DSUB 25W3 F PCR/A G datasheet.pdf
MICRO 9C P 30" WHT JACKS datasheet.pdf
SAFETY LASER SCANNER datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.200" (5.08mm) Tin Through Hole datasheet.pdf