United Chemi-Con EKXJ201ELL181MM20S
EKXJ201ELL181MM20S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ201ELL181MM20S
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ201ELL181MM20S.pdf
Availability of EKXJ201ELL181MM20S
QUANTITY
EKXJ201ELL181MM20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ201ELL181MM20S
Internal Part NumberEIS-EKXJ201ELL181MM20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current895mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ201ELL181MM20S
Related LinksEKXJ201EL, EKXJ201ELL181MM20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ201ELL181MM20S Details Description
Related parts for EKXJ201ELL181MM20S
IC DAC 16BIT 30MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .078"D .075"L datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
PAK50 CONN datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 115MA 5.8 OHM TH datasheet.pdf
8GB DISKONMODULE EXT TEMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RP SCREW FIL HD#8-32UNC 7/8 LG datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
250 TB SPR CLA 90D B datasheet.pdf
ER 3C 3#8 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 1000 UF 20% 25 V datasheet.pdf