United Chemi-Con EKXJ221ELL391MM45S
EKXJ221ELL391MM45S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ221ELL391MM45S
Brief Description
CAP ALUM 390UF 20% 220V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ221ELL391MM45S.pdf
Availability of EKXJ221ELL391MM45S
QUANTITY
EKXJ221ELL391MM45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ221ELL391MM45S
Internal Part NumberEIS-EKXJ221ELL391MM45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.62A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.831" (46.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ221ELL391MM45S
Related LinksEKXJ221EL, EKXJ221ELL391MM45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ221ELL391MM45S Details Description
Related parts for EKXJ221ELL391MM45S
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR 10A 250VAC 80VDC datasheet.pdf