United Chemi-Con EKXJ221ELL680MK20S
EKXJ221ELL680MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ221ELL680MK20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 220V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ221ELL680MK20S.pdf
Availability of EKXJ221ELL680MK20S
QUANTITY
EKXJ221ELL680MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ221ELL680MK20S
Internal Part NumberEIS-EKXJ221ELL680MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating220V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current475mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ221ELL680MK20S
Related LinksEKXJ221EL, EKXJ221ELL680MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ221ELL680MK20S Details Description
Related parts for EKXJ221ELL680MK20S
DIAL SCALE 10 TURN CONCENTRIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 21POS GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 1.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
RES 21.5K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
INSERT FGG.3B.318. FOR 18LV datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC LED Driver Linear 20mA Lighting, Signage TO-252, (D-Pak) datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 500MW SOD123FL datasheet.pdf