United Chemi-Con EKXJ251ELL331ML50S
EKXJ251ELL331ML50S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ251ELL331ML50S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ251ELL331ML50S.pdf
Availability of EKXJ251ELL331ML50S
QUANTITY
EKXJ251ELL331ML50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ251ELL331ML50S
Internal Part NumberEIS-EKXJ251ELL331ML50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.48A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)2.028" (51.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ251ELL331ML50S
Related LinksEKXJ251EL, EKXJ251ELL331ML50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ251ELL331ML50S Details Description
Related parts for EKXJ251ELL331ML50S
FIXED IND 100UH 810MA 520 MOHM datasheet.pdf
IC MCU UNIV 4BIT MTP I/O 44-SSOP datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWITCH 2X2 28LLP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% 1507 datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 16POS SLD CUP datasheet.pdf
LED 3MM 635NM RED DIFF RA SMD datasheet.pdf
AC/DC PROGRAMMABLE SUPPLY datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 0.3A SYNC datasheet.pdf