United Chemi-Con EKXJ251ELL680MJ35S
EKXJ251ELL680MJ35S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ251ELL680MJ35S
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 250V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ251ELL680MJ35S.pdf
Availability of EKXJ251ELL680MJ35S
QUANTITY
EKXJ251ELL680MJ35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ251ELL680MJ35S
Internal Part NumberEIS-EKXJ251ELL680MJ35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current430mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ251ELL680MJ35S
Related LinksEKXJ251EL, EKXJ251ELL680MJ35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ251ELL680MJ35S Details Description
Related parts for EKXJ251ELL680MJ35S
TRANS PNP 40V 0.2A TO-92 datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5A 3.3V 1.5V OUT datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 22POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A POWERDI datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf