United Chemi-Con EKXJ351ELL101MK50S
EKXJ351ELL101MK50S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ351ELL101MK50S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ351ELL101MK50S.pdf
Availability of EKXJ351ELL101MK50S
QUANTITY
EKXJ351ELL101MK50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ351ELL101MK50S
Internal Part NumberEIS-EKXJ351ELL101MK50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current770mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)2.028" (51.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ351ELL101MK50S
Related LinksEKXJ351EL, EKXJ351ELL101MK50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ351ELL101MK50S Details Description
Related parts for EKXJ351ELL101MK50S
IC CMOS D/A CONV 12BIT 18-SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 3.3V TO92-3 datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 82.5OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 9/16-18 UNF 1-5V datasheet.pdf
MSAS COMBO VERT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
TRANS GAN 40V 60A BUMPED DIE datasheet.pdf