United Chemi-Con EKXJ351ELL151ML45S
EKXJ351ELL151ML45S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ351ELL151ML45S
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ351ELL151ML45S.pdf
Availability of EKXJ351ELL151ML45S
QUANTITY
EKXJ351ELL151ML45S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ351ELL151ML45S
Internal Part NumberEIS-EKXJ351ELL151ML45S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current975mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.831" (46.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ351ELL151ML45S
Related LinksEKXJ351EL, EKXJ351ELL151ML45S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ351ELL151ML45S Details Description
Related parts for EKXJ351ELL151ML45S
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN FIBER LC PLUG SMPLX datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48TQFP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 82 OHM 5% 120W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IC RLDRAM3 576MBIT FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS datasheet.pdf