United Chemi-Con EKXJ351ELL330MK20S
EKXJ351ELL330MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ351ELL330MK20S
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ351ELL330MK20S.pdf
Availability of EKXJ351ELL330MK20S
QUANTITY
EKXJ351ELL330MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ351ELL330MK20S
Internal Part NumberEIS-EKXJ351ELL330MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current330mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ351ELL330MK20S
Related LinksEKXJ351EL, EKXJ351ELL330MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ351ELL330MK20S Details Description
Related parts for EKXJ351ELL330MK20S
IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV 8SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
TERM FRONT COVER PLATE datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG MOLD COVER A 30POS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN ADAPTER 4P-4P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SPST ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 28VDC datasheet.pdf