United Chemi-Con EKXJ351ELL560MK30S
EKXJ351ELL560MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ351ELL560MK30S
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ351ELL560MK30S.pdf
Availability of EKXJ351ELL560MK30S
QUANTITY
EKXJ351ELL560MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ351ELL560MK30S
Internal Part NumberEIS-EKXJ351ELL560MK30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current495mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ351ELL560MK30S
Related LinksEKXJ351EL, EKXJ351ELL560MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ351ELL560MK30S Details Description
Related parts for EKXJ351ELL560MK30S
CAP ARRAY 1.0UF 10V X5R 0504 datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
11P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.1W TH datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 230V 15A TO-3P datasheet.pdf
IC BUFFER/DVR 16BIT 3ST 60HXQFN datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/05/135 1.5 BK datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf