United Chemi-Con EKXJ351ELL820MUN3S
EKXJ351ELL820MUN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ351ELL820MUN3S
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ351ELL820MUN3S.pdf
Availability of EKXJ351ELL820MUN3S
QUANTITY
EKXJ351ELL820MUN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ351ELL820MUN3S
Internal Part NumberEIS-EKXJ351ELL820MUN3S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current645mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ351ELL820MUN3S
Related LinksEKXJ351EL, EKXJ351ELL820MUN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ351ELL820MUN3S Details Description
Related parts for EKXJ351ELL820MUN3S
MOD RF 2.4GHZ 19.2K W/WIRE ANT datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR ISO PWM 8SOIC datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf