United Chemi-Con EKXJ401ELL121ML40S
EKXJ401ELL121ML40S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ401ELL121ML40S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ401ELL121ML40S.pdf
Availability of EKXJ401ELL121ML40S
QUANTITY
EKXJ401ELL121ML40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ401ELL121ML40S
Internal Part NumberEIS-EKXJ401ELL121ML40S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingBulk
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current860mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ401ELL121ML40S
Related LinksEKXJ401EL, EKXJ401ELL121ML40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ401ELL121ML40S Details Description
Related parts for EKXJ401ELL121ML40S
RES SMD 931 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 124.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 25A SYNC 40LQFN datasheet.pdf
Connector Socket 84 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf