United Chemi-Con EKXJ401ELL221MM50S
EKXJ401ELL221MM50S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ401ELL221MM50S
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ401ELL221MM50S.pdf
Availability of EKXJ401ELL221MM50S
QUANTITY
EKXJ401ELL221MM50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ401ELL221MM50S
Internal Part NumberEIS-EKXJ401ELL221MM50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.22A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)2.028" (51.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ401ELL221MM50S
Related LinksEKXJ401EL, EKXJ401ELL221MM50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ401ELL221MM50S Details Description
Related parts for EKXJ401ELL221MM50S
FIXED IND 270NH 180MA 750 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P-12POS ENCLOSED datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BCK ADJ 3A/2A TRPL 40VQFN datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 110PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf