United Chemi-Con EKXJ401ELL270MJ30S
EKXJ401ELL270MJ30S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ401ELL270MJ30S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 27UF 20% 400V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ401ELL270MJ30S.pdf
Availability of EKXJ401ELL270MJ30S
QUANTITY
EKXJ401ELL270MJ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ401ELL270MJ30S
Internal Part NumberEIS-EKXJ401ELL270MJ30S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductChemi-Con / KXJ Series
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingBulk
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current255mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ401ELL270MJ30S
Related LinksEKXJ401EL, EKXJ401ELL270MJ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ401ELL270MJ30S Details Description
Related parts for EKXJ401ELL270MJ30S
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LABELS ID datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.3A 28 MOHM TH datasheet.pdf
SITE LICENSE PCI EXP X4 END ECP3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS SKT datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 110A 600V TO-83 datasheet.pdf
BTS VW 3 ASY datasheet.pdf
TWEEZER POINTED MEDIUM 6.89" datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf