United Chemi-Con EKXJ421ELL470MK35S
EKXJ421ELL470MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ421ELL470MK35S
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ421ELL470MK35S.pdf
Availability of EKXJ421ELL470MK35S
QUANTITY
EKXJ421ELL470MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ421ELL470MK35S
Internal Part NumberEIS-EKXJ421ELL470MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current505mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ421ELL470MK35S
Related LinksEKXJ421EL, EKXJ421ELL470MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ421ELL470MK35S Details Description
Related parts for EKXJ421ELL470MK35S
REPLACLEMENT BLADE FOR SAS3210 datasheet.pdf
RES SMD 162K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 4A TO277A datasheet.pdf