United Chemi-Con EKXJ421ELL6R8MJ16S
EKXJ421ELL6R8MJ16S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ421ELL6R8MJ16S
Brief Description
CAP ALUM 6.8UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ421ELL6R8MJ16S.pdf
Availability of EKXJ421ELL6R8MJ16S
QUANTITY
EKXJ421ELL6R8MJ16S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ421ELL6R8MJ16S
Internal Part NumberEIS-EKXJ421ELL6R8MJ16S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
PackagingBulk
Capacitance6.8µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current105mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ421ELL6R8MJ16S
Related LinksEKXJ421EL, EKXJ421ELL6R8MJ16S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ421ELL6R8MJ16S Details Description
Related parts for EKXJ421ELL6R8MJ16S
OSC XO 29.4912MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN ADAPT N.FL PLUG - SMA JACK datasheet.pdf
CONN PLUG 200POS 0.8MM SMD datasheet.pdf