United Chemi-Con EKXJ451ELL101ML50S
EKXJ451ELL101ML50S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ451ELL101ML50S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ451ELL101ML50S.pdf
Availability of EKXJ451ELL101ML50S
QUANTITY
EKXJ451ELL101ML50S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ451ELL101ML50S
Internal Part NumberEIS-EKXJ451ELL101ML50S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKXJ
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current855mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)2.028" (51.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ451ELL101ML50S
Related LinksEKXJ451EL, EKXJ451ELL101ML50S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ451ELL101ML50S Details Description
Related parts for EKXJ451ELL101ML50S
SENSOR MAGNETC SPST 13-19AT ALUM datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 6POS .156 GRN datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
R.A.GUIDE/GROUND PIN ASS-'Y datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 72MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 18POS datasheet.pdf
LED COB CXB1512 2700K WHT SMD datasheet.pdf
TV 3C 3#20 SKT J/N RECP datasheet.pdf
LJT 10C 10#20 PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/3W 0603 datasheet.pdf