United Chemi-Con EKXJ451ELL470ML25S
EKXJ451ELL470ML25S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ451ELL470ML25S
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ451ELL470ML25S.pdf
Availability of EKXJ451ELL470ML25S
QUANTITY
EKXJ451ELL470ML25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ451ELL470ML25S
Internal Part NumberEIS-EKXJ451ELL470ML25S
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ451ELL470ML25S
Related LinksEKXJ451EL, EKXJ451ELL470ML25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ451ELL470ML25S Details Description
Related parts for EKXJ451ELL470ML25S
IC LOAD SHARE CTRLR ADV 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 79POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DBL 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
TXRX MOD OPTICAL SFF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
TVS DIODE 350VWM 567VC DO214AB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf