United Chemi-Con EKXJ451ELL560MLN3S
EKXJ451ELL560MLN3S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ451ELL560MLN3S
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ451ELL560MLN3S.pdf
Availability of EKXJ451ELL560MLN3S
QUANTITY
EKXJ451ELL560MLN3S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ451ELL560MLN3S
Internal Part NumberEIS-EKXJ451ELL560MLN3S
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current585mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.240" (31.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ451ELL560MLN3S
Related LinksEKXJ451EL, EKXJ451ELL560MLN3S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ451ELL560MLN3S Details Description
Related parts for EKXJ451ELL560MLN3S
FIXED IND 1.8UH 160MA 950 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC CLK TRP PLL PROG VCXO 20TSSOP datasheet.pdf
LED RED DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
DGTL SW BCD DIGITS 1-7 VISIBLE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
VARISTOR 100V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES 0.124 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf