United Chemi-Con EKXJ451ELL560MM25S
EKXJ451ELL560MM25S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ451ELL560MM25S
Brief Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ451ELL560MM25S.pdf
Availability of EKXJ451ELL560MM25S
QUANTITY
EKXJ451ELL560MM25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ451ELL560MM25S
Internal Part NumberEIS-EKXJ451ELL560MM25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance56µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current560mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ451ELL560MM25S
Related LinksEKXJ451EL, EKXJ451ELL560MM25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ451ELL560MM25S Details Description
Related parts for EKXJ451ELL560MM25S
IC MOSFET DVR 3A DUAL HS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 3A SYNC 16-VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF 4POS PLUG datasheet.pdf
XFRMR MODUL 2PORT POE 1:1 10/100 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf