United Chemi-Con EKXJ451ELL680MU40S
EKXJ451ELL680MU40S picture photo
Mfg. Part Number
EKXJ451ELL680MU40S
Brief Description
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL
Datasheet Download
EKXJ451ELL680MU40S.pdf
Availability of EKXJ451ELL680MU40S
QUANTITY
EKXJ451ELL680MU40S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKXJ451ELL680MU40S
Internal Part NumberEIS-EKXJ451ELL680MU40S
PackagingBulk
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current660mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.571" Dia (14.50mm)
Height - Seated (Max)1.634" (41.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKXJ451ELL680MU40S
Related LinksEKXJ451EL, EKXJ451ELL680MU40S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKXJ451ELL680MU40S Details Description
Related parts for EKXJ451ELL680MU40S
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DL 2-4 16SO datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 24-QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS FEMALE datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADC12DS105 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 96 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf