United Chemi-Con EKY-100ETD102MH20D
EKY-100ETD102MH20D picture photo
Mfg. Part Number
EKY-100ETD102MH20D
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
EKY-100ETD102MH20D.pdf
Availability of EKY-100ETD102MH20D
QUANTITY
EKY-100ETD102MH20D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-100ETD102MH20D
Internal Part NumberEIS-EKY-100ETD102MH20D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesKY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.05A
Impedance69 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-100ETD102MH20D
Related LinksEKY-100ET, EKY-100ETD102MH20D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-100ETD102MH20D Details Description
Related parts for EKY-100ETD102MH20D
DIODE SCHOTTKY 45V 75A DO203AB datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES SMD 5.1M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
OSC CRO 2580-2860 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONV MCBASIC TX/FX-MM1300-SC datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf