United Chemi-Con EKY-101ELL331MK35S
EKY-101ELL331MK35S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-101ELL331MK35S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 100V RADIAL
Datasheet Download
EKY-101ELL331MK35S.pdf
Availability of EKY-101ELL331MK35S
QUANTITY
EKY-101ELL331MK35S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-101ELL331MK35S
Internal Part NumberEIS-EKY-101ELL331MK35S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.65A
Impedance36 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.437" (36.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-101ELL331MK35S
Related LinksEKY-101EL, EKY-101ELL331MK35S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-101ELL331MK35S Details Description
Related parts for EKY-101ELL331MK35S
IC CPLD 32MC 7NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 3.65M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT SKT datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf