United Chemi-Con EKY-160ELL152MK20S
EKY-160ELL152MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-160ELL152MK20S
Brief Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKY-160ELL152MK20S.pdf
Availability of EKY-160ELL152MK20S
QUANTITY
EKY-160ELL152MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-160ELL152MK20S
Internal Part NumberEIS-EKY-160ELL152MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance35 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-160ELL152MK20S
Related LinksEKY-160EL, EKY-160ELL152MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-160ELL152MK20S Details Description
Related parts for EKY-160ELL152MK20S
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TOOL PART CRIMPER ANVIL A datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 45A 0.6 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 2.6A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf