United Chemi-Con EKY-160ELL272ML20S
EKY-160ELL272ML20S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-160ELL272ML20S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKY-160ELL272ML20S.pdf
Availability of EKY-160ELL272ML20S
QUANTITY
EKY-160ELL272ML20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-160ELL272ML20S
Internal Part NumberEIS-EKY-160ELL272ML20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.53A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-160ELL272ML20S
Related LinksEKY-160EL, EKY-160ELL272ML20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-160ELL272ML20S Details Description
Related parts for EKY-160ELL272ML20S
RES ARRAY 13 RES 12K OHM 14SOIC datasheet.pdf
POT JOYSTICK 150K OHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf