United Chemi-Con EKY-160ELL471MJC5S
EKY-160ELL471MJC5S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-160ELL471MJC5S
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
EKY-160ELL471MJC5S.pdf
Availability of EKY-160ELL471MJC5S
QUANTITY
EKY-160ELL471MJC5S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-160ELL471MJC5S
Internal Part NumberEIS-EKY-160ELL471MJC5S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current865mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-160ELL471MJC5S
Related LinksEKY-160EL, EKY-160ELL471MJC5S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-160ELL471MJC5S Details Description
Related parts for EKY-160ELL471MJC5S
TRANS PNP 250V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CAP CER 1PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC PROT USB2.0 VBUS QSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 2VOUT 30W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 3.3V datasheet.pdf