United Chemi-Con EKY-250ELL102MJ30S
EKY-250ELL102MJ30S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-250ELL102MJ30S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKY-250ELL102MJ30S.pdf
Availability of EKY-250ELL102MJ30S
QUANTITY
EKY-250ELL102MJ30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-250ELL102MJ30S
Internal Part NumberEIS-EKY-250ELL102MJ30S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.91A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-250ELL102MJ30S
Related LinksEKY-250EL, EKY-250ELL102MJ30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-250ELL102MJ30S Details Description
Related parts for EKY-250ELL102MJ30S
CONN DUST COVER 3POS FEED THRU datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
DETECT HEATER ELEMENT 110/220V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 20-22 AWG GOLD datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 UF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf