United Chemi-Con EKY-250ELL102MK20S
EKY-250ELL102MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-250ELL102MK20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKY-250ELL102MK20S.pdf
Availability of EKY-250ELL102MK20S
QUANTITY
EKY-250ELL102MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-250ELL102MK20S
Internal Part NumberEIS-EKY-250ELL102MK20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance35 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-250ELL102MK20S
Related LinksEKY-250EL, EKY-250ELL102MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-250ELL102MK20S Details Description
Related parts for EKY-250ELL102MK20S
FIXED IND 560UH 330MA 3.75 OHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 26POS SCKT datasheet.pdf
POTENTIOMETER LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.6A 62 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMCJ datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 30POS datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS PNL MNT SKT datasheet.pdf