United Chemi-Con EKY-250ELL182MK30S
EKY-250ELL182MK30S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-250ELL182MK30S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKY-250ELL182MK30S.pdf
Availability of EKY-250ELL182MK30S
QUANTITY
EKY-250ELL182MK30S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-250ELL182MK30S
Internal Part NumberEIS-EKY-250ELL182MK30S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance1800µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.65A
Impedance24 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-250ELL182MK30S
Related LinksEKY-250EL, EKY-250ELL182MK30S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-250ELL182MK30S Details Description
Related parts for EKY-250ELL182MK30S
TRIMMER 50K OHM 0.2W SMD datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT 21MA HALLOGIC datasheet.pdf
Crystal 19.6875MHz 10ppm 10pF 70 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
LED 3MM CBI BLUE DIFF REVPOL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 100 OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/26/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf