United Chemi-Con EKY-250ETD102MK20S
EKY-250ETD102MK20S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-250ETD102MK20S
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKY-250ETD102MK20S.pdf
Availability of EKY-250ETD102MK20S
QUANTITY
EKY-250ETD102MK20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-250ETD102MK20S
Internal Part NumberEIS-EKY-250ETD102MK20S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.9A
Impedance35 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-250ETD102MK20S
Related LinksEKY-250ET, EKY-250ETD102MK20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-250ETD102MK20S Details Description
Related parts for EKY-250ETD102MK20S
CAP CER 680PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 426 I/O 780FBGA datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 180POS .050" datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 80MA 24V datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.05A 117 MOHM datasheet.pdf
SHEET FABRIC 38.1MM SQ 100/PK datasheet.pdf
RES 13.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf