United Chemi-Con EKY-250ETD470ME11D
EKY-250ETD470ME11D picture photo
Mfg. Part Number
EKY-250ETD470ME11D
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
EKY-250ETD470ME11D.pdf
Availability of EKY-250ETD470ME11D
QUANTITY
EKY-250ETD470ME11D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-250ETD470ME11D
Internal Part NumberEIS-EKY-250ETD470ME11D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesKY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current210mA
Impedance580 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-250ETD470ME11D
Related LinksEKY-250ET, EKY-250ETD470ME11D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-250ETD470ME11D Details Description
Related parts for EKY-250ETD470ME11D
RES ARRAY 5 RES 560K OHM 10SIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 40MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 12V 1000MA 12W datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 0.100 SMD TIN datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
RES 82 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf