United Chemi-Con EKY-500ELL821ML20S
EKY-500ELL821ML20S picture photo
Mfg. Part Number
EKY-500ELL821ML20S
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
EKY-500ELL821ML20S.pdf
Availability of EKY-500ELL821ML20S
QUANTITY
EKY-500ELL821ML20S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-500ELL821ML20S
Internal Part NumberEIS-EKY-500ELL821ML20S
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingBulk
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.21A
Impedance34 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-500ELL821ML20S
Related LinksEKY-500EL, EKY-500ELL821ML20S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-500ELL821ML20S Details Description
Related parts for EKY-500ELL821ML20S
IC FPGA 256 I/O 304HQFP datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN SINGLE PLUG 13CKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 32MLF datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1.2A AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PIN datasheet.pdf