United Chemi-Con EKY-630EC3121MH20D
EKY-630EC3121MH20D picture photo
Mfg. Part Number
EKY-630EC3121MH20D
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
EKY-630EC3121MH20D.pdf
Availability of EKY-630EC3121MH20D
QUANTITY
EKY-630EC3121MH20D Order Process
Ship out your order
Specifications of EKY-630EC3121MH20D
Internal Part NumberEIS-EKY-630EC3121MH20D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesKY
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current820mA
Impedance120 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKY-630EC3121MH20D
Related LinksEKY-630EC, EKY-630EC3121MH20D Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKY-630EC3121MH20D Details Description
Related parts for EKY-630EC3121MH20D
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ALUMINUM FOIL TAPE 1" X 5YDS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 30W datasheet.pdf
SENSOR LASER 60M NPN 10-30VDC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS FEED-THRU PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf